Robot, którego początkiem była kartka papieru. Czy to możliwe? Już tak. Naukowcy inspirowali się starą japońską sztuką składania papieru czyli origami.
Origami znają często już dzieci i tworzą za pomocą tej techniki kolorowe żurawie. Podobnie jest z kirigami - sztuką, która dopuszcza cięcie papieru.
Do czego współcześnie służy jeszcze origami i kirigami?
Pomaga inżynierom tworzyć nowe niezwykłe wynalazki.
Naukowcy z Brigham Young University współpracujący z firmą, której dziełem jest robot chirurgiczny da Vinci, zainspirowani origami stworzyli zaawansowane narzędzia chirurgiczne, dużo mniejsze niż obecnie. Oczywiście z pożytkiem dla pacjentów, bo takie narzędzia to mniejsze cięcia w ciele i szybszy powrót do zdrowia.
Natomiast inżynierowie z MIT stworzyli urządzenie, które jest wielkim odkryciem w świecie medycyny. Może służyć do zszywania ran, usuwania ciał obcych. Może nawet przeprowadzać mikro zabiegi. Robot ten jest wykonany z biodegradowalnych materiałów, a po wykonaniu zadania ulega rozkładowi. Ma zaledwie jeden centymetr długości i waży jedną trzecią grama. To płaska konstrukcja, która rozkłada się jak origami, tworzy trójwymiarowe kształty i dzięki temu się przemieszcza. Do ciała pacjentów będzie można go łatwo wprowadzić. Złożonego robota zamrożonego w kostce lodu można po prostu połknąć. Po roztopieniu się lodu urządzenie będzie zdolne do rozłożenia się i przemieszczania.
Dzięki origami powstał odporny na zderzenia dron w Politechnice Federalnej w Lozannie. Naukowcy inspirowali się skrzydłami owadów i japońską sztuką składania papieru. Dron w czasie lotu jest sztywny i stabilny. Jednak przy uderzeniu w coś cała konstrukcja się zgina.
Naukowcy z North Carolina State University skonstruowali robota, który wygląda jak dwa połączone ze sobą paski pozginanego papieru. Pomysł czerpali z kirigami. Robot potrafi chwytać niewielkie przedmioty. Na podobnej zasadzie działa też inny czworonożny robot.
Trudno uwierzyć, że początkiem tych wszystkich wynalazków była zwykła kartka papieru.
https://annaro.pl/blog/wpis/21_-magiczne-kule.html?page_type=post
https://annaro.com.pl/blog-annaro/94-papier-jako-ciekawe-tworzywo.html