Litery, pismo ręczne i drukowane fascynowało mnie od bardzo dawna, właściwie prawie całe życie. Jako dziecko wymyślałam ozdobne inicjały swoje i innych, stylizowane napisy. Uwielbiałam te pierwsze zabawy formą graficzną. Potem było już coraz bardziej profesjonalnie. W Liceum Plastycznym w ramach przedmiotu liternictwo ćwiczyłam kaligrafię, czyli sztukę pięknego pisania.
Poznawałam różne kroje pisma. Zaostrzonymi pod różnymi kątami patykami zanurzonymi w tuszu pisałam przeróżne litery i wypełniałam nimi całe strony. To samo przy użyciu różnej grubości stalówek i redisówek. W dużej mierze z powodu tych zainteresowań na studiach wybrałam specjalizację projektowanie graficzne.
A teraz kilka słów o samym piśmie.
Pismo to system umownych znaków. Dzięki niemu porozumiewamy się. Służy do przekazywania mowy i myśli na odległość i w czasie. Zanim powstało świadome pismo ludzie wyrażali swoje myśli za pomocą obrazków, np. rysunek człowieka oznaczał człowieka. Tak powstała piktografia. To jeszcze daleka droga do litery.
Współczesnymi piktogramami są znaki drogowe i oznaczenia przeciwpożarowe.
Kolejnym etapem stała się ideografia. Poszczególny znak, rysunek, oznaczał już nie jeden przedmiot, ale całe pojęcie. Znak kółka oznaczał w zależności od kontekstu słońce, bóstwo słońca i inne. Oko z łzą smutek, para nóg chodzenie.
Ideogramami posługuje się współczesne pismo chińskie.
Przed powstaniem obecnego pisma, czyli fonetycznego, gdzie znak oznacza dźwięk mowy, pismo nie było związane z konkretnym językiem, było bardziej uniwersalne.
Litery w różnym stopniu towarzyszą nam wszystkim przez całe życie. Te drobne, najczęściej czarne znaki pomagają w komunikacji. Dla mnie tworzą też pole dla wyobraźni, mogę z nich czerpać w nieskończoność.
https://annaro.pl/32-lampy-lampiony-swieczniki
Litery, pismo, druk to inspirujący element wzornictwa, ciekawy motyw ozdobny. Minimalizm drukowanych liter podkreśla często graficzną prostotę formy przedmiotu. Dlatego tak często litery wkradają się do moich prac. Widać je na koszach, pudełkach, paterach, torebkach, a nawet biżuterii. Komponuję je na wiele sposobów, w formie czarno - białej, w kolorze, jako wzór dominujący czy tylko mały wyrazisty dodatek do wyrobu barwionego. Wszędzie znajdą swoje miejsce.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/95-z-papieru.html
https://annaro.pl/9-torebki-kuferki
Liternictwo w różnej stylizacji, motyw gazetowy występuje często we współczesnym wzornictwie, jako motyw na ubraniach, butach, przedmiotach codziennego użytku jak kubki, długopisy, torby, a nawet jako element aranżacji wnętrz na meblach, na tapetach tekstowych.