Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak wiele dobrego robią pszczoły i jak wielkie znaczenie mają w naszym ekosystemie. Warto je chronić. Pszczoły miodne i dziko żyjące zapylają rośliny, które stanowią sporą część naszej diety.
Papier ratujący pszczoły - Bee Saving Paper - to pomysł Anny Gadeckiej. Pracowała nad nim z agencją Saatchi & Saatchi IS i Manufakturą Papieru Czerpanego w Kobyłce. Świetnie nadaje się do pakowania, metek, toreb, kart okolicznościowych, a przede wszystkim pomaga pszczołom.
Anna Gadecka źródło www.arcticpaper.com
Uważa się, że 90% wszystkich roślin istnieje dzięki pszczołom i innym zapylaczom. Jednak liczba tych owadów na świecie drastycznie maleje. Głównie przez rozwój przemysłu, używanie pestycydów w rolnictwie i sadownictwie. Dzieje się tak dlatego, że pszczoły muszą pokonywać coraz dłuższe dystanse w celu odnalezienia miododajnych roślin. Tracą przez to siłę i opadają na ziemię.
I tu przychodzi z pomocą Bee Saving Paper. Ma pomagać pszczołom w pokonywaniu długich podróży i dodawać im energii. To jakby napój energetyzujący dla wyczerpanych pszczół.
Papier nie lepi się, ale zawiera wzmacniającą glukozę, dzięki której pszczoły mogą lecieć dalej. Ma w sobie również nasiona roślin, którą one uwielbiają. Gdy ulegnie biodegradacji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasiona w przyszłym roku wykiełkują i wyrosną kwiaty. Wtedy staną się one smacznym przystankiem na drodze pszczół.
Ale to nie koniec. Papier jest ogromnie innowacyjny, wykonany z trawy cytrynowej, bez konieczności ścinania drzew. Pachnie cytrynowo olejkiem z trawy cytrynowej, co przyciąga pszczoły. Cytryna to najbardziej ulubiony zapach pszczół. Pokrywa go ekologiczna farba UV, której wzór pełen okręgów widzą tylko pszczoły, co je zwabia. Pszczoły skorzystają z tego wyjątkowego papieru tylko wtedy, kiedy są wyczerpane, a w pobliżu nie widać kwiatów. Wystarczą im małe skrawki takiego papieru.
Skład i design Bee Saving Paper jest przyjazny dla środowiska i pomaga pszczołom. Oby więcej takich ciekawych i pożytecznych innowacji.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/109-plecione-torebki-nie-tylko-na-lato.html