Te trzy elementy łączy ze sobą włoska papiernia Favini. Ekologia ma dla niej wielkie znaczenie.
W latach 90-tych XX wieku powstała linia Shiro.
Papier Favini Shiro Alga Carta, w którym wykorzystano do produkcji glonów z zagrożonych lagun. Komisja Europejska zatwierdziła go i włączyła do jej projektu LIFE, ponieważ pierwotne włókna zastąpiono w nim nadmiarem produktu pochodzenia roślinnego.
Papier Favini Shiro Tree Free wytwarzany jest z włókien pochodzących z bambusa, bawełny i bagassa. A Favini Shiro Echo z różnych włókien pochodzących w 100% z recyklingu.
Dla Favini ekologia to podstawa, więc nadal tworzyli swoje papiery w tym nurcie. W 2012 roku powstał wyjątkowy papier Favini Crush, z użyciem odpadów organicznych, któremu poświęcę osobny post.
W 2013 roku firma stworzyła papier Favini Bran, do produkcji którego wykorzystuje się odpadki z otrąb, zastępując 20% celulozy.
Następny był papier Favini Crush Grape powstały z dodatkiem resztek z winogron pozostałych w produkcji win. Powstał w 2015 roku we współpracy z francuskim producentem szampana Veuve Clicquot.
W tym samym roku powstał jeszcze papier Favini Remake. Inspirowany światem mody. Jego skład jest ogromnie ciekawy. Jedna czwarta surowców pochodzi ze skóry i produktów skórzanych z odpadów produkcyjnych, 40% to przetworzone pokonsumpcyjne włókna papierowe, a reszta to pierwotna celuloza z certyfikatem FSC. Papier ten jest wyjątkowo miły w dotyku. Produkt w 100% nadaje się do recyklingu i kompostowania, jest wytwarzany przy użyciu całkowicie odnawialnej, własnej produkcji energii. Ekologia w czystej postaci.
W obrębie tej serii powstał luksusowy papier Remake Carapace. Nazwa ma związek ze skorupą chrząszcza, ale sam papier już nie. Wyróżnia się on ciekawym nieregularnym tłoczeniem.
W papierni Favini powstał również papier Crush Barley opierający się na produktach ubocznych pochodzących z przetwarzania jęczmienia przy produkcji piwa i whisky.
Od 2019 roku powstał kolejny papier Favini Refit. Ekologia ujawnia się w nim w użyciu odpadów z produkcji wełny – Refit Wool o barwie czarnej i niebieskiej i produkcji bawełny – Refit Cotton o barwie szarej, perłowej i białej.
Cała marka Favini nakierowana jest na ochronę środowiska naturalnego, innowacyjność i kreatywny upcykling. Podziwiam ich postawę i trzymam kciuki za następne nowatorskie pomysły.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/106-papier-w-nowoczesnym-wzornictwie.html