Styl eko łączy projektowanie i ekologiczne podejście. To niezmiernie ważny trend w architekturze i aranżacji wnętrz. Zyskuje coraz większą popularność, która wynika z większej świadomości i twórców i konsumentów. Co za tym idzie, większej odpowiedzialności za środowisko naturalne i zrównoważony rozwój.
Zajmę się teraz wąskim zakresem tego trendu, ściśle związanym z materiałem, który wyjątkowo cenię – papierem.
Na samym początku chcę przedstawić Malafor. To skrót od małe laboratorium formy. Marka pary projektantów: Agaty Kulik – Pomorskiej i Pawła Pomorskiego, już wielokrotnie nagrodzonych, za swoje ciekawe projekty.
Za istotne uważają koncepcję i funkcjonalność. Szukają nowych zastosowań dla powszechnie używanych materiałów.
Swoje ekologiczne meble z kolekcji papier zrealizowali z użyciem dmuchanych worków papierowych, które wytrzymują 2 tony nacisku. Już wielokrotnie wspominałam, że papier to wyjątkowo silny i wytrzymały materiał, do tego wszechstronny. Worki osadzili na stelażu ze stalowych rurek. W kolekcji znajduje się Blow Sofa, Fotel Recycling, Stołek Recycling. Według twórców meble z kolekcji papier służą do siedzenia – pisanie na nich jest funkcją dodatkową. Choć możliwą ;)
I w tym, i w innych swoich projektach, zwrócili uwagę na ważny aspekt życia dzisiejszego człowieka, czyli częste i szybkie zmiany zamieszkania. Dobra materialne nie mogą w tym przeszkadzać. Dlatego meble z dmuchanych worków składają się w płaską paczkę. Można je przewozić i z powrotem nadmuchać. To wyjątkowe i użyteczne podejście.
Kolejnym przykładem na projektowanie zgodne z postawą proekologiczną jest Ekocentric Design czyli Annarita Mameli i Violetta Canitano. Wszystkie ich meble są unikatowe i w pełni ekologiczne. Swoje projekty wykonują całkowicie ręcznie z kartonów z recyklingu z użyciem ekologicznych klejów, farb i lakierów. To również kolejny przykład mocy, solidności i trwałości papieru. Papier jest lekki i daje nieskończone możliwości.
Realizacją Ekocentric Design jest fotel, który w swoim wyglądzie prezentuje styl vintage z racji na wykorzystanie oldschoolowych reklam. To również szafka i stolik z motywem druku.
Styl eko bliski jest dla Nordwerk rDesign z Drezna. Wszystko zaczęło się od chęci stworzenia krzesła. Z czasem architekci zmienili swoje działania w firmę, która produkuje obecnie meble głównie z tektury falistej. W swoich konstrukcjach czerpią z form organicznych. Kształt mebli projektowany jest na komputerze, potem dzielony i cięty na plastry. Kartony wykorzystane do ich tworzenia użyte są powtórnie w duchu kreatywnego upcyklingu. Twórcy ujawniają podejście ekologiczne we wszystkich swoich projektach. Wykorzystują tylko energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Na koniec wspomnę o sobie.
annARo łączy papier i ekologiczne podejście.
Wszystkie wyroby wykonuję w całości ręcznie z papieru w duchu kreatywnego upcyklingu. Jego użycie powoduje, że wyroby są naturalne, lekkie, o ścisłym splocie. Papier skręcam w rurki, barwię, wyplatam i na koniec maluję ekologicznym lakierem. Te wszystkie zabiegi sprawiają, że wyroby są trwałe, sztywne, wytrzymałe, zabezpieczone przed uszkodzeniami. I unikatowe, nie ma dwóch identycznych.
https://annaro.pl/blog/wpis/23_jak-polaczyc-funkcjonalnosc-i-ciekawe-wzornictwo.html?page_type=post