Aktualności
Pszczoły - pierwszy na świecie papier, który je ratuje
Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak wiele dobrego robią pszczoły i jak wielkie znaczenie mają w naszym ekosystemie. Warto je chronić. Pszczoły miodne i dziko żyjące zapylają rośliny, które stanowią sporą część naszej diety.
Papier ratujący pszczoły - Bee Saving Paper - to pomysł Anny Gadeckiej. Pracowała nad nim z agencją Saatchi & Saatchi IS i Manufakturą Papieru Czerpanego w Kobyłce. Świetnie nadaje się do pakowania, metek, toreb, kart okolicznościowych, a przede wszystkim pomaga pszczołom.
Anna Gadecka źródło www.arcticpaper.com
Uważa się, że 90% wszystkich roślin istnieje dzięki pszczołom i innym zapylaczom. Jednak liczba tych owadów na świecie drastycznie maleje. Głównie przez rozwój przemysłu, używanie pestycydów w rolnictwie i sadownictwie. Dzieje się tak dlatego, że pszczoły muszą pokonywać coraz dłuższe dystanse w celu odnalezienia miododajnych roślin. Tracą przez to siłę i opadają na ziemię.
I tu przychodzi z pomocą Bee Saving Paper. Ma pomagać pszczołom w pokonywaniu długich podróży i dodawać im energii. To jakby napój energetyzujący dla wyczerpanych pszczół.
Papier nie lepi się, ale zawiera wzmacniającą glukozę, dzięki której pszczoły mogą lecieć dalej. Ma w sobie również nasiona roślin, którą one uwielbiają. Gdy ulegnie biodegradacji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasiona w przyszłym roku wykiełkują i wyrosną kwiaty. Wtedy staną się one smacznym przystankiem na drodze pszczół.
Ale to nie koniec. Papier jest ogromnie innowacyjny, wykonany z trawy cytrynowej, bez konieczności ścinania drzew. Pachnie cytrynowo olejkiem z trawy cytrynowej, co przyciąga pszczoły. Cytryna to najbardziej ulubiony zapach pszczół. Pokrywa go ekologiczna farba UV, której wzór pełen okręgów widzą tylko pszczoły, co je zwabia. Pszczoły skorzystają z tego wyjątkowego papieru tylko wtedy, kiedy są wyczerpane, a w pobliżu nie widać kwiatów. Wystarczą im małe skrawki takiego papieru.
Skład i design Bee Saving Paper jest przyjazny dla środowiska i pomaga pszczołom. Oby więcej takich ciekawych i pożytecznych innowacji.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/109-plecione-torebki-nie-tylko-na-lato.html
Ekologiczne podejście w projektowaniu - ważny i popularny trend
Styl eko łączy projektowanie i ekologiczne podejście. To niezmiernie ważny trend w architekturze i aranżacji wnętrz. Zyskuje coraz większą popularność, która wynika z większej świadomości i twórców i konsumentów. Co za tym idzie, większej odpowiedzialności za środowisko naturalne i zrównoważony rozwój.
Zajmę się teraz wąskim zakresem tego trendu, ściśle związanym z materiałem, który wyjątkowo cenię – papierem.
Na samym początku chcę przedstawić Malafor. To skrót od małe laboratorium formy. Marka pary projektantów: Agaty Kulik – Pomorskiej i Pawła Pomorskiego, już wielokrotnie nagrodzonych, za swoje ciekawe projekty.
Za istotne uważają koncepcję i funkcjonalność. Szukają nowych zastosowań dla powszechnie używanych materiałów.
Swoje ekologiczne meble z kolekcji papier zrealizowali z użyciem dmuchanych worków papierowych, które wytrzymują 2 tony nacisku. Już wielokrotnie wspominałam, że papier to wyjątkowo silny i wytrzymały materiał, do tego wszechstronny. Worki osadzili na stelażu ze stalowych rurek. W kolekcji znajduje się Blow Sofa, Fotel Recycling, Stołek Recycling. Według twórców meble z kolekcji papier służą do siedzenia – pisanie na nich jest funkcją dodatkową. Choć możliwą ;)
I w tym, i w innych swoich projektach, zwrócili uwagę na ważny aspekt życia dzisiejszego człowieka, czyli częste i szybkie zmiany zamieszkania. Dobra materialne nie mogą w tym przeszkadzać. Dlatego meble z dmuchanych worków składają się w płaską paczkę. Można je przewozić i z powrotem nadmuchać. To wyjątkowe i użyteczne podejście.
Kolejnym przykładem na projektowanie zgodne z postawą proekologiczną jest Ekocentric Design czyli Annarita Mameli i Violetta Canitano. Wszystkie ich meble są unikatowe i w pełni ekologiczne. Swoje projekty wykonują całkowicie ręcznie z kartonów z recyklingu z użyciem ekologicznych klejów, farb i lakierów. To również kolejny przykład mocy, solidności i trwałości papieru. Papier jest lekki i daje nieskończone możliwości.
Realizacją Ekocentric Design jest fotel, który w swoim wyglądzie prezentuje styl vintage z racji na wykorzystanie oldschoolowych reklam. To również szafka i stolik z motywem druku.
Styl eko bliski jest dla Nordwerk rDesign z Drezna. Wszystko zaczęło się od chęci stworzenia krzesła. Z czasem architekci zmienili swoje działania w firmę, która produkuje obecnie meble głównie z tektury falistej. W swoich konstrukcjach czerpią z form organicznych. Kształt mebli projektowany jest na komputerze, potem dzielony i cięty na plastry. Kartony wykorzystane do ich tworzenia użyte są powtórnie w duchu kreatywnego upcyklingu. Twórcy ujawniają podejście ekologiczne we wszystkich swoich projektach. Wykorzystują tylko energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Na koniec wspomnę o sobie.
annARo łączy papier i ekologiczne podejście.
Wszystkie wyroby wykonuję w całości ręcznie z papieru w duchu kreatywnego upcyklingu. Jego użycie powoduje, że wyroby są naturalne, lekkie, o ścisłym splocie. Papier skręcam w rurki, barwię, wyplatam i na koniec maluję ekologicznym lakierem. Te wszystkie zabiegi sprawiają, że wyroby są trwałe, sztywne, wytrzymałe, zabezpieczone przed uszkodzeniami. I unikatowe, nie ma dwóch identycznych.
https://annaro.pl/blog/wpis/23_jak-polaczyc-funkcjonalnosc-i-ciekawe-wzornictwo.html?page_type=post
Papier i pomarańcze czy kiwi, oliwki, wiśnie, orzechy, a może kawa?
Wyroby annARo powstają z papieru w toku kreatywnego upcyklingu. Istnieją jednak miejsca, w których sam papier tworzy się w podobny sposób.
Taki wyjątkowy, innowacyjny i ekologiczny papier o nazwie Crush stworzyła włoska papiernia Favini.
15% składu tego papieru to odpady z przemysłu rolno – spożywczego zamiast celulozy. Do tej pory takie odpady niszczono lub stawały się wypełniaczem paszy dla zwierząt i nawozów. Dzięki innowacyjnej metodzie żyją nowym życiem i stają się surowcem do uzyskania wysokiej jakości papieru.
Papier Crush wolny jest od GMO, a do jego wyrobu używa się energii w 100% odnawialnej. Firma Favini opatentowała unikatową metodę jego produkcji.
Drukuje się na nim wizytówki, foldery, okładki, karty okolicznościowe, tworzy się ekskluzywne opakowania, torby, metki. Firmy sięgając po taki produkt przyczyniają się do zmiany tradycyjnego podejścia na bardziej ekologiczne. I tym samym budują swój wizerunek na pozytywnych wartościach, które wyznają.
Pora zadać najważniejsze pytanie – skąd Włosi biorą odpady roślinne do produkcji swojego papieru?
Pozostałości organiczne czerpią z owoców cytrusowych, winogron, kiwi, kukurydzy, oliwek, lawendy, wiśni, migdałów, orzechów laskowych i ziaren kawy.
Z ich wykorzystaniem powstała unikatowa seria papierów Crush o wyjątkowej strukturze. I co ciekawe, wszystkie mają piękne naturalne zabarwienie wynikające z użytych do ich produkcji odpadów roślinnych.
Z odpadów cytrusowych powstaje Crush Agrumi – papier pomarańczowy. A tych odpadów jest we Włoszech mnóstwo. Z miliona ton przerabianych cytrusów 40% to sok, a 60% to wytłoki cytrusowe. Z nich powstają olejki eteryczne, pektyny, owoce kandyzowane. Odpady z tych procesów po wysuszeniu wykorzystuje firma Favini.
Kolejnym surowcem, którego Włosi mają pod dostatkiem są odpady z winogron. Powstaje z nich Crush Uva – papier winogronowy. Winogrona zbiera się i wytwarza z nich wino. Pozostałością tłoczenia winogron jest wytłok wykorzystywany do produkcji innych alkoholi. Z destylacji zostają nasiona i rozdrobniony wytłok. Z pestek winogron tworzy się olej. Niepotrzebny wytłok jest suszony i proszkowany. Po zmieszaniu z wodą i włóknami naturalnymi tworzy się z niego papier.
Włochy są największym w Europie producentem kiwi. Ten pyszny owoc zjadany jest na surowo, w dżemach, używany w kosmetyce. A skórki, które są odpadem, firma Favini wykorzystuje do produkcji papieru Crush Kiwi.
Kolejny papier Crush Mais powstaje z odpadów kukurydzianych. Kukurydza jest we Włoszech hodowana w dużych ilościach. Zbiera się ją, suszy i łuska ziarna. A pozostałe kolby wykorzystuje jako pasza i ściółka dla zwierząt oraz produkt energetyczny. Z nich powstaje właśnie papier kukurydziany.
Kto nie zna włoskiej oliwy z oliwek? Zbiera się tam i przetwarza wiele ton oliwek. Mieli się je, a potem tłoczy najlepszej jakości oliwę. Resztę wykorzystuje się jeszcze w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. A odtłuszczone wytłoki są proszkowane i wchodzą w skład Crush Oliva – papieru oliwkowego.
Do produkcji Crush Lavanda – papieru lawendowego wykorzystuje się pozbawione zapachu łodygi lawendy. Wcześniej z kwiatów lawendy produkuje się olejki eteryczne mające szerokie zastosowanie w kosmetyce.
W Favini wykorzystują również pestki wiśni, z których powstaje Crush Ciliegia – papier wiśniowy. Wiele tych pięknych w swym wyglądzie i kolorze owoców hoduje się we Włoszech i potem przetwarza. W efekcie powstają soki i kompoty oraz zostają ogonki i pestki. Jak się okazało to doskonały materiał do następnego twórczego zastosowania.
Migdały i orzechy laskowe służą do produkcji mleka migdałowego i masła orzechowego. Są również cennym surowcem w kosmetyce lub do bezpośredniego spożycia po ususzeniu. Resztki stają się dodatkiem do pasz dla zwierząt, a skorupy po sproszkowaniu składnikiem Crush Mandola i Nocciola – papieru migdałowo - orzechowego.
Włochy są czwartym na świecie importerem kawy. W procesie przetwarzania kawy pozostaje wiele odpadów. Ziarna kawy są zielone. Dopiero w trakcie palenia skóra zostaje oddzielona od ziaren, a one nabierają swojego charakterystycznego koloru. Te skóry to niepotrzebny odpad, z którego firma Favini produkuje Crush Caffe – papier kawowy.
Jeżeli zainteresowałam Cię ciekawym, barwnym i unikatowym papierem, to zachęcam do obejrzenia filmików na ten temat.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/104-upcykling-zycie-ciekawsze-lepsze-dla-nas-i-natury.html
Ekologia, innowacyjność i papier – co mają wspólnego?
Te trzy elementy łączy ze sobą włoska papiernia Favini. Ekologia ma dla niej wielkie znaczenie.
W latach 90-tych XX wieku powstała linia Shiro.
Papier Favini Shiro Alga Carta, w którym wykorzystano do produkcji glonów z zagrożonych lagun. Komisja Europejska zatwierdziła go i włączyła do jej projektu LIFE, ponieważ pierwotne włókna zastąpiono w nim nadmiarem produktu pochodzenia roślinnego.
Papier Favini Shiro Tree Free wytwarzany jest z włókien pochodzących z bambusa, bawełny i bagassa. A Favini Shiro Echo z różnych włókien pochodzących w 100% z recyklingu.
Dla Favini ekologia to podstawa, więc nadal tworzyli swoje papiery w tym nurcie. W 2012 roku powstał wyjątkowy papier Favini Crush, z użyciem odpadów organicznych, któremu poświęcę osobny post.
W 2013 roku firma stworzyła papier Favini Bran, do produkcji którego wykorzystuje się odpadki z otrąb, zastępując 20% celulozy.
Następny był papier Favini Crush Grape powstały z dodatkiem resztek z winogron pozostałych w produkcji win. Powstał w 2015 roku we współpracy z francuskim producentem szampana Veuve Clicquot.
W tym samym roku powstał jeszcze papier Favini Remake. Inspirowany światem mody. Jego skład jest ogromnie ciekawy. Jedna czwarta surowców pochodzi ze skóry i produktów skórzanych z odpadów produkcyjnych, 40% to przetworzone pokonsumpcyjne włókna papierowe, a reszta to pierwotna celuloza z certyfikatem FSC. Papier ten jest wyjątkowo miły w dotyku. Produkt w 100% nadaje się do recyklingu i kompostowania, jest wytwarzany przy użyciu całkowicie odnawialnej, własnej produkcji energii. Ekologia w czystej postaci.
W obrębie tej serii powstał luksusowy papier Remake Carapace. Nazwa ma związek ze skorupą chrząszcza, ale sam papier już nie. Wyróżnia się on ciekawym nieregularnym tłoczeniem.
W papierni Favini powstał również papier Crush Barley opierający się na produktach ubocznych pochodzących z przetwarzania jęczmienia przy produkcji piwa i whisky.
Od 2019 roku powstał kolejny papier Favini Refit. Ekologia ujawnia się w nim w użyciu odpadów z produkcji wełny – Refit Wool o barwie czarnej i niebieskiej i produkcji bawełny – Refit Cotton o barwie szarej, perłowej i białej.
Cała marka Favini nakierowana jest na ochronę środowiska naturalnego, innowacyjność i kreatywny upcykling. Podziwiam ich postawę i trzymam kciuki za następne nowatorskie pomysły.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/106-papier-w-nowoczesnym-wzornictwie.html
Plecione torebki nie tylko na lato. Noś je przez cały rok
Plecione torebki i koszyki, w różnych wersjach, to ważny element letnich stylizacji już od kilku sezonów. To doskonały dodatek do wakacyjnych sukienek w stylu miejskim lub bardziej plażowym.
Ale czy takie torebki pasują tylko do letnich strojów? Nie koniecznie.
Wszystko zależy od ich kolorystyki, wzornictwa, rozmiaru.
W ofercie annARo znajdziesz plecione torebki, które świetnie prezentują się przy każdej okazji i o każdej porze roku. Wiele z nich, zawieszone na pasku przez ramię, dopełni niejeden strój wiosenny i jesienny. Jedne bardziej stonowane, inne oparte na kontrastach. Od bieli, odcieni naturalnych, poprzez niebieski, fiolet, czerwień, bordo, aż do czerni. Z ozdobnymi paskami, często również plecionymi ręcznie. Torebki okrągłe promieniste, szalone i odważne wirowe, sakiewki z ozdobną tkaniną wewnątrz ściąganą na górze paseczkami, torebki okrągłe oko, tuby, torebki z klapką, koszyk, efektowne i wyraziste kuferki z wzorem druku i drobnymi cętkami.
Marka annARo posiada również plecione torebki, w których dominuje srebro, złoto, czerń, miedź i czerwień.
Każda torebka jest unikatowa, autorska i stworzona w 100% ręcznie. Wypleciona w okrągłym kształcie, zamykana na zapięcie obrotowe lub magnesowe, wokół którego znajdują się błyszczące elementy, często plecione również ręcznie. Do tego ozdobny pasek, a wnętrze wyłożone dekoracyjną tkaniną. To szczególnie wyjątkowe torebki.
https://annaro.pl/5-torebki-okragle
Plecione torebki w złocie, srebrze, szlachetnej miedzi zabłysną w połączeniu z kreacjami imprezowymi. A te w niezmiennie pięknej czerni łączonej ze złotem, srebrem, czerwienią będą doskonałym elementem stylizacji na szczególne chwile i okazje. Srebrne, złote i metaliczne dodatki, czy nawet całe elementy stylizacji, towarzyszą nam już od dawna również na co dzień. Te wyraziste akcenty pozwolą Ci na odrobinę szaleństwa i wyróżnienia się. Przełamią monotonię i dodadzą Ci poczucia wyjątkowości.
Nie ograniczaj się więc tylko do krótkiego lata. Noś stylowe plecione torebki przez cały rok. Komponuj je ze strojami wiosennymi, jesiennymi, a nawet zimowymi. A każda wieczorna kreacja stanie się dzięki nim szczególnie efektowna.
Minimalizm - wewnętrzna potrzeba i podejście do życia
Czym jest minimalizm?
W życiu to postawa, świadome podejście. Nie same ograniczenia, odrzucanie przyjemności i wygody, jak się niektórym wydaje. Wręcz przeciwnie.
To uważne świadome życie. To świadome wybory, również te codzienne. To stosowanie umiaru, równowagi. To eliminowanie konsumpcjonizmu, kupowania i posiadania bez głębszego zastanowienia. Rozpoznawanie swoich potrzeb. Odpowiadanie sobie na pytania, czego naprawdę pragnę i co jest dla mnie istotne. Jakość a nie ilość. Przeznaczanie większej ilości czasu i uwagi na ważne więzi i relacje w naszym życiu i rezygnowanie lub przynajmniej eliminowanie tych niewiele znaczących, często negatywnych. Nie marnowanie czasu, jedzenia. Zwracanie uwagi na ochronę środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój. To minimalizm.
Myśląc o tym wszystkim wybieramy życie w zgodzie ze sobą i otaczającym światem, z postawą przyjazną środowisku.
A co oznacza minimalizm w projektowaniu, designie, aranżowaniu wnętrz?
To prostota, to autentyczność, to styl.
Wnętrze zaaranżowane w minimalistycznym stylu daje poczucie harmonii, zachęca do odpoczynku. Uspokaja zmysły i pobudza do jasnego myślenia.
W przedmiotach to przede wszystkim prosta forma, oszczędna linia. To brak nadmiaru, zbędnej dekoracyjności. Ale to nie tylko wygląd zewnętrzny. Forma jest niezmiernie ważna, ale to coś więcej. Za każdą zaprojektowaną rzeczą idą konkretne przekonania twórcy, jego podejście.
Minimalizm to też prostota użytkowania, funkcjonalność. To wytwarzanie rzeczy bez negatywnego wpływu na ludzi i środowisko naturalne. Często, choć niekoniecznie z naturalnych tworzyw, w duchu kreatywnego upcyklingu. Wielokrotnie to wytwarzanie na małą niemasową skalę, a nawet wyroby jednostkowe. Zaprojektowane oryginalnie, nowatorsko. Stworzone z ciekawych materiałów lub nietypowo zastosowanych. W sposób naturalny niedoskonałe, niepowtarzalne, bo wykonane ręcznie.
Takie wyroby to efekt kreatywności twórcy, jego pasji. To również jego doświadczenie, kunszt, który ujawnia się w wysokiej jakości, precyzji i dbałości o detale.
Mnie minimalizm towarzyszy od dawna i w życiu i w tworzeniu. A Tobie?
Żyjmy świadomie, zwracajmy uwagę na nasze otoczenie, wybierajmy rzeczy ciekawie zaprojektowane, wykonane rzetelnie, jak najbardziej naturalne.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/105-temperowki-znasz-plecione-temperowki.html
Biżuteria hand made podkreśli Twoją osobowość i wizerunek
Każda i każdy z nas pragnie atrakcyjnie wyglądać, niezależnie od okazji. Na to wpływa ogromnie dużo elementów. Odpowiednio dobrany i skomponowany zestaw ubrań, dodatków, buty, torebka, ale także biżuteria.
Nasz wizerunek podkreśla naszą osobowość. Dobór stroju często przenosi na zewnątrz nastrój, emocje i humor. Podobnie dodatki.
Biżuteria również pomaga nam wyrazić siebie. Dlatego warto poświęcić chwilę na dobór takiej biżuterii, która przyniesie oczekiwany efekt. Wywoła w nas uczucie radości, uśmiechu i wyjątkowości, a w oczach innych zachwyt. Doda wyrazistości, podkreśli nasz indywidualny styl i naturalne piękno. Osiągnięcie tego nie jest trudne.
Doskonałym rozwiązaniem jest biżuteria autorska, ręcznie wykonana, unikatowa, ciekawa w kolorystyce i wzornictwie. Niekoniecznie wartościowa, ale często ciekawa, pomysłowa, oryginalna. Z nietypowych tworzyw lub wykonana w niespotykany sposób. Takie kolczyki, bransoletki, wisiorki, naszyjniki sprawdzą się w każdej sytuacji. Przełamią monotonię strojów codziennych. Dodadzą uroku i szyku stylizacjom na wyjście ze znajomymi. Wywołają efekt wow w połączeniu z kreacjami imprezowymi. Zwłaszcza jeżeli jesteś odważna, kreatywna, myślisz niestereotypowo, pragniesz nosić rzeczy jedyne w swoim rodzaju, to biżuteria dla Ciebie.
https://annaro.pl/15-bransoletki
Kolczyki czy bransoletka to również wspaniały prezent dla bliskiej osoby. Jeżeli zastanawiasz się co wybrać, a chcesz sprawić jej radość, pragniesz by poczuła się wyjątkowo, kup jej niepowtarzalny wyrób hand made.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/100-prezent-wyrob-hand-made.html
Papier - tworzywo często stosowane w nowoczesnym wzornictwie
Papier to tworzywo z ogromnym potencjałem, po który coraz częściej sięgają twórcy i projektanci. Nie tylko jest lekki i wytrzymały. Wyroby wykonane z papieru wyglądają ciekawie i nowocześnie. Przede wszystkim jednak to materiał przyjazny dla środowiska, co jest obecnie niezmiernie istotne. Nie da się już nie dostrzegać negatywnego wpływu ludzi na stan Ziemi. Świadomość ekologiczna wręcz nakazuje zwrócenie się ku tworzywom, które po ich zużyciu nadają się do recyklingu. A z drugiej strony powstały z surowców z odzysku. Papier spełnia te warunki.
Z papieru, z tektury falistej lub masy tzw. pulpy tekturowej powstają meble, przedmioty codziennego użytku, zabawki, dekoracje wnętrz, gadżety. Wyróżniają się bardzo oryginalnym, nieszablonowym wzornictwem, są trwałe, lekkie i funkcjonalne.
Meble sklejone z wielu warstw tektury falistej tworzy Elena Madejska.
Od dawna obserwuję działania Janusza Szczurka. W swojej Pracowni artystycznej tworzy wyjątkowo ciekawe i nowatorskie lampy, meble, przedmioty ozdobne, przeróżne gadżety i wiele innych dzieł większych i mniejszych.
Wyjątkowo interesujące są meble autorstwa Jensa Praet'a. Raz użyty już papier stanowi dla niego element wyjściowy. Wykorzystuje on odpady, wrzuca on do niszczarki biurowe wydruki i kolorowe gazety. Dzięki temu jego meble mają różne kolory i przyciągają wzrok. To świetny efekt kreatywnego upcyklingu.
https://annaro.pl/blog/wpis/15_owocowo-warzywne-inspiracje.html?page_type=post
https://annaro.com.pl/blog-annaro/104-upcykling-zycie-ciekawsze-lepsze-dla-nas-i-natury.html
Papier króluje też u mnie. Fascynuje mnie od najmłodszych lat. Cenię jego wyjątkowe cechy i nieograniczone możliwości. Lekkość i moc. Delikatność i wytrzymałość. Naturalność, szlachetność i elegancja.
Wszystkie wyroby annARo doskonale wpisują się w nurt papierowego designu. Opierają się o naturalne tworzywo. Są też przykładem twórczych działań przyjaznych środowisku, ponieważ wykorzystuję papier powtórnie. To wielka radość stworzyć coś z pozornie niepotrzebnego już materiału, nadać mu drugie, całkiem nowe życie.
Jeżeli chcesz kreować w sposób świadomy swoje otoczenie, aranżować nowocześnie swoje wnętrza, działać pozytywnie na świat i przyrodę, a przy tym cenisz wyroby wykonane z pasją, często ręcznie, zwróć uwagę na projekty artystów i twórców dbających w swych działaniach o naszą planetę.
Temperówki - mały pożyteczny przedmiot. Znasz plecione temperówki?
Temperówki to niby nic wielkiego ani ciekawego. Malutki niepozorny przedmiot. Ale to wyjątkowa rzecz. Jakże potrzebna i pożyteczna. To wiemy wszyscy. A ja pokażę Ci, że to też interesujący przedmiot, piękny, wyjątkowy. I zaskakujący. Ma długą i ciekawą historię.
Przed wynalezieniem temperówki, ołówki ostrzono nożami i papierem ściernym.
Pierwszą temperówkę opatentował francuski matematyk Bernard Lassimonne w 1828 r. Nie przypominała w niczym obecnej. Posiadała małe nożyczki ustawione pod kątem 90 stopni w kawałku drewna. Nie była wygodna ani szybka w obsłudze, więc nie zyskała popularności. Potem inny Francuz Thierry des Estivaux udoskonalił ten wynalazek. Umieścił ostrze w stożkowej obudowie.
Dopiero od 1851 r. w Ameryce po kolejnych ulepszeniach produkowano temperówki masowo. Nadal jednak nie spełniały oczekiwań użytkowników. W 1884 r. Willard E. Sibley skonstruował strugaczkę, w której zamontował nie metalowe ostrze a papier ścierny. Przesuwał się w jednym kierunku, a ołówek w drugim. Kolejne lata przyniosły następne wersje - temperówki na korbkę, z kilkoma ostrzami.
Przełomem stała się dopiero pierwsza kieszonkowa temperówka z małym pojemnikiem na wióry. Wynalazł ją John Lee Love w 1897 r. w Stanach Zjednoczonych. Przypominała te, które znamy obecnie. Pierwszą temperówkę elektryczną skonstruował Samuel Forrester w 1910 r.
Skąd moje zainteresowanie tym tematem?
Jestem zbieraczką temperówek przez prawie całe życie. Moja kolekcja liczy ok. półtora tysiąca egzemplarzy. Posiadam temperówki z przeróżnych tworzyw - ceramiczne, gumowe, plastikowe, metalowe, drewniane, z wosku, z masy, z futra. Z różnymi mechanizmami ostrzenia - na żyletkę, ręczne, na korbkę, elektryczne. Niektóre po nakręcenia poruszają się, jeżdżą, inne kryją wyskakujące niespodzianki, jeszcze inne posiadają dodatkowe elementy np. niszczarkę do papieru czy otwieracz do kopert. To nieduże przedmioty, ale ogromnie ciekawe.
I tak powstał pomysł na temperówki wyplatane. Tak trafiły do kilku kolekcjonerów. Kilkucentymetrowe, kolorowe, użyteczne, w kształtach, które podpowiedziała mi wyobraźnia. Figurki są ozdobą, ale pełnią też swoją funkcję - ostrzą ołówki.
Część z nich znajduje się w ofercie annARo.
https://annaro.pl/31-figurki-temperowki
https://annaro.com.pl/galeria.html
Upcykling - życie ciekawsze, lepsze dla nas i natury
W dzisiejszym świecie coraz więcej ludzi zauważa potrzebę świadomego kreowania przestrzeni wokół siebie. Pragną szanować naturę, nie ulegają masowej konsumpcji, wykorzystują powtórnie posiadane dobra i materiały. Prostym przykładem są torby wielokrotnego użytku czy opakowania zwrotne. Idąc jeszcze dalej możemy sięgnąć po upcykling.
Podstawą świadomego podejścia w życiu i kreowania otaczającej nas najbliżej przestrzeni, a w konsekwencji i dalszej jest recykling. Czyli ponowne wykorzystanie tych samych materiałów, używając przy tym jak najmniej energii i nakładów do ich przetworzenia. Recykling wymusza również na producentach używanie surowców jak najbardziej przetwarzalnych.
Postawa proekologiczna to też sposób na wyzwolenie kreatywności, czyli upcykling. Zgodnie z nim wykorzystuje się materiały, które są pozornie już zużyte, niepotrzebne. Nadaje się im nowe życia, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi. Zwiększa się ich wartość estetyczną lub funkcjonalną. To tworzenie nowej jakości, dawanie czegoś od siebie i uwalnianie swojej kreatywności. Mnóstwo rzeczy można przetworzyć. Liczy się pomysł i ciekawa inspiracja.
Można powiedzieć, że upcykling to wyższa forma recyklingu, ogromnie mi bliska.
Liczni projektanci i wiele nowoczesnych marek stawia na wykorzystanie już istniejących i pozornie niepotrzebnych materiałów. To coraz częstsza postawa i świadomy wybór.
A teraz ciekawe przykłady powtórnego wykorzystania różnych rzeczy.
Wyroby annARo to również doskonały przykład upcyklingu, projektowania nowych rzeczy z materiału odnawialnego. Moje torebki, pudełka, kosze, doniczki i inne wyroby wyplatam z papieru z odzysku. Często wykorzystuję gazety. Według mnie druk, jego różnorodność, barwa, wielkość, stwarza wiele możliwości. Jest wyjątkowo ciekawym elementem wzornictwa. Daje pole do popisu dla wyobraźni.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/107-bizuteria-hand-made.html
https://annaro.pl/20-patery-i-tace
Spróbuj, zachęcam, odkryj upcykling dla siebie. Przekształcaj, przetwarzaj, wykorzystuj ponownie, wymyślaj, a przy tym baw się i ograniczaj odpady.
Robot i dron dzięki starej papierowej sztuce origami i kirigami
Robot, którego początkiem była kartka papieru. Czy to możliwe? Już tak. Naukowcy inspirowali się starą japońską sztuką składania papieru czyli origami.
Origami znają często już dzieci i tworzą za pomocą tej techniki kolorowe żurawie. Podobnie jest z kirigami - sztuką, która dopuszcza cięcie papieru.
Do czego współcześnie służy jeszcze origami i kirigami?
Pomaga inżynierom tworzyć nowe niezwykłe wynalazki.
Naukowcy z Brigham Young University współpracujący z firmą, której dziełem jest robot chirurgiczny da Vinci, zainspirowani origami stworzyli zaawansowane narzędzia chirurgiczne, dużo mniejsze niż obecnie. Oczywiście z pożytkiem dla pacjentów, bo takie narzędzia to mniejsze cięcia w ciele i szybszy powrót do zdrowia.
Natomiast inżynierowie z MIT stworzyli urządzenie, które jest wielkim odkryciem w świecie medycyny. Może służyć do zszywania ran, usuwania ciał obcych. Może nawet przeprowadzać mikro zabiegi. Robot ten jest wykonany z biodegradowalnych materiałów, a po wykonaniu zadania ulega rozkładowi. Ma zaledwie jeden centymetr długości i waży jedną trzecią grama. To płaska konstrukcja, która rozkłada się jak origami, tworzy trójwymiarowe kształty i dzięki temu się przemieszcza. Do ciała pacjentów będzie można go łatwo wprowadzić. Złożonego robota zamrożonego w kostce lodu można po prostu połknąć. Po roztopieniu się lodu urządzenie będzie zdolne do rozłożenia się i przemieszczania.
Dzięki origami powstał odporny na zderzenia dron w Politechnice Federalnej w Lozannie. Naukowcy inspirowali się skrzydłami owadów i japońską sztuką składania papieru. Dron w czasie lotu jest sztywny i stabilny. Jednak przy uderzeniu w coś cała konstrukcja się zgina.
Naukowcy z North Carolina State University skonstruowali robota, który wygląda jak dwa połączone ze sobą paski pozginanego papieru. Pomysł czerpali z kirigami. Robot potrafi chwytać niewielkie przedmioty. Na podobnej zasadzie działa też inny czworonożny robot.
Trudno uwierzyć, że początkiem tych wszystkich wynalazków była zwykła kartka papieru.
https://annaro.pl/blog/wpis/21_-magiczne-kule.html?page_type=post
https://annaro.com.pl/blog-annaro/94-papier-jako-ciekawe-tworzywo.html
Węzły, sploty, ozdobne paski - sztuka wiązania sznurków
Kto pamięta modne kiedyś bransoletki przyjaźni? To prosty przykład zastosowania splotów makramych. Węzły od dawna wykorzystuje się je do tworzenia biżuterii plecionej z muliny. Ale nie tylko. Tą techniką ręcznie wyplata się naszyjniki, wiszące kwietniki, ozdoby na ścianę, torebki, plecaki, paski.
Ja łączę w swoich pracach elementy wyplatane z papieru z elementami plecionymi z ozdobnego sznurka. Tworzę makramowe paski i zapięcia do torebek annARo.
https://annaro.pl/torebki-okragle-promieniste/34-torebka-promienista-pomaranczowa-annaro.html
https://annaro.com.pl/galeria.html
Kiedy powstały węzły makramowe?
Sztuka wiązania sznurków bez użycia igły, szydełka czy drutu znano już w starożytności w Asyrii i Babilonii. Ozdobne węzły wykorzystywano do wykańczania ręcznie tkanych tkanin - ręczników, szali. Potem przedostała się do Europy, do Hiszpanii, Włoch. W średniowieczu zdobiono nią królewskie szaty. W następnych wiekach powstawały ozdobne makramowe pokrycia na łóżka i fotele. Makrama na nowo cieszyła się dużą popularnością w latach 70-tych XX wieku. Zdobiła ściany wielu peerelowskich mieszkań.
Sztuka makramy trwała i rozprzestrzeniała się po świecie dzięki żeglarzom. Węzły miały pożyteczne zastosowanie, ale i bardziej fantazyjne. Pozwalały przetrwać długie rejsy. Żeglarze nazywali makramę McNamara’s Lace czyli koronką McNamary.
To bardzo piękna, ciekawa i niezmiernie pracochłonna technika. Splecione dzieła powstają ze sznurka lnianego, konopnego, nici bawełnianych, jedwabnych, sizalowych. Tworzy je człowiek, swoimi rękami, z wykorzystaniem indywidualnych pomysłów i umiejętności.
Przy tworzeniu tych oryginalnych plecionych prac istotna jest dokładność, siła zacisku sznurka, węzły - ich wyrównanie i umiejętność łączenia. Trzy najbardziej podstawowe węzły makramowe to węzeł płaski, spiralny i żebrowy, choć jest ich wiele więcej.
Wyroby z użyciem splotów ze sznurka są coraz częściej doceniane, za ogromny wysiłek i cierpliwość, które wkładają w nie ich twórcy. Za precyzję, pomysłowość i ręczne wykonanie wszystkiego, od początku do końca.
Wystarczą chętne ręce i trochę sznurka lub muliny. Do tego Twoja fantazja, cierpliwość i opanowanie kilku prostych węzłów. Łącząc je umiejętnie, stworzysz samodzielnie wyjątkowe dekoracje lub biżuterię. Spróbuj. Sama praca, a także jej efekty przyniosą Ci wiele radości i satysfakcji.
Papier używany w budownictwie i papierowa architektura
Papier jest lekki, mocny, trwały, solidny, piękny, szlachetny, wygodny, elegancki, delikatny, ciepły, naturalny, wszechstronny, daje nieograniczone możliwości. Mogę wymieniać jeszcze długo, bo to wyjątkowy materiał. Obecnie używamy go coraz częściej do przeróżnych celów. Często zaskakujących i zupełnie niespodziewanych.
Wydaje się, że ostatnim miejscem, gdzie zobaczymy w użyciu papier, są budynki, architektura. A to nieprawda.
Styl życia mieszkańców naszej planety ulega ciągłym zmianom. Powszechny dostęp do komunikacji i rozwój transportu powoduje nieograniczone i nieskończone wędrówki ludzi. Przemieszczamy się w poszukiwaniu lepszego bytu, bezpieczeństwa, rozwoju, podróżujemy. To wszystko zmienia nasze podejście do budownictwa. Szukamy niedrogich mieszkań, które po niedługim czasie użytkowania zostaną poddane recyklingowi. Dlatego projektanci wykorzystują coraz częściej niedrogie, dostępne materiały i elementy bardziej modułowe.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/104-upcykling-zycie-ciekawsze-lepsze-dla-nas-i-natury.html
Ważne stają się przede wszystkim tworzywa, które można przetwarzać ponownie, takie jak papier. Wyrabiany jest z włókien drzewnych, a jego głównym składnikiem jest celuloza. Z pozoru wydaje się on nieodpowiedni do zastosowania w budownictwie, bo nieodporny na wodę i ogień. Jednak nowe metody produkcji pozwalają zabezpieczyć papier impregnatami przeciw wilgoci, a lakierami ochronnymi przeciw ogniowi. Materiał ten można poddawać recyklingowi do 5 razy. Papierowe elementy mają wytrzymałość, choć to się wydaje niemożliwe, podobną do drewna iglastego.
W budownictwie wykorzystuje się głównie tuleje papierowe, czyli gigantyczne tekturowe rolki podobne do tych w środku papieru toaletowego. Tworzą często szkielet budynku. Takie konstrukcje tworzy japoński architekt Shigeru Ban. A w Polsce tanie i szybkie do złożenia papierowe domy stworzył Jerzy Łątka.
Jednym z najważniejszych celów w dzisiejszym świecie jest polepszenie jakości życia ludzi przy zachowaniu naturalnych zasobów Ziemi. Zgodnie z tym papier ogólnie nabierze znaczenia jako tworzywo. Dzieje się to już we wzornictwie, projektowaniu mebli, elementów wystroju wnętrz, przedmiotów codziennego użytku. Będzie tak i w budownictwie. Papier stanie się ważny, istotny z wielu przyczyn, głównie ze względu na powtórne przetwarzanie.
https://annaro.pl/blog/wpis/23_jak-polaczyc-funkcjonalnosc-i-ciekawe-wzornictwo.html?page_type=post
Prezent - co kupić - personalizowany wyrób hand made
Wyobraź sobie radość w oczach bliskiej osoby, gdy wręczasz jej niezwykły prezent. Ten uśmiech na twarzy. Zachwyt. Niezapomniana chwila. Bezcenna. To Twoja zasługa. Niepowtarzalnym podarunkiem sprawiasz, że czuje się wyróżniona, wyjątkowa.
Łatwo to sobie wyobrazić, ale trudniej osiągnąć. Ile razy zastanawiasz się, co kupić? Co podarować komuś, żeby sprawić mu przyjemność, podziękować, okazać szacunek. Chcesz prezent, który cieszy, zachwyca, zaskakuje, wywołuje efekt wow. Oferta jest olbrzymia. Dobry wybór to wyroby ręcznie wykonywane, bo często są niepowtarzalne, jedyne, unikatowe. Autorskie, sygnowane. Czuje się w nich pasję i kunszt twórcy. A kiedy takie wyroby są jeszcze wykonane specjalnie dla obdarowanego, personalizowane, to sukces prawie pewny. Zwłaszcza dla tych, którzy cenią oryginalność w swoim wizerunku i otoczeniu oraz rzeczy ciekawie zaprojektowane i precyzyjnie wykonane.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/96-na-zamowienie-doskonaly-sposob-na-wyjatkowosc.html
Wyroby annARo możesz dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i upodobań osoby, której wręczysz prezent. Poprzez wybór koloru, motywu dekoracyjnego, zmianę rozmiaru, detali.
Decyduj co Ci się podoba i co Ci potrzeba.
Użyj też personalizacji. Kogo nie ucieszy prezent z indywidualnym napisem tylko dla niej, dla niego? Imię, inicjały, data, specjalna dedykacja, czy zabawny krótki tekst. Stwórz własny napis. Uciesz i zaskocz kogoś bliskiego, czy znajomego. Dowolny napis umieszczę w wybranym miejscu. Z przodu, ogromnie widoczny, rzucający się w oczy przy pierwszym spojrzeniu lub bardziej ukryty, w miejscu przeznaczonym tylko dla obdarowanego.
Najlepszej mamie na świecie. Jesteś wyjątkowa. Dla Natalii. Dziękuję, że jesteś. Pamiętaj o mnie. AP for MT. Wybieraj.
Wtedy Twój prezent stanie się całkiem wyjątkowy, niepowtarzalny, stworzony z myślą o kochanej osobie, jubilacie, czy z każdej innej okazji, a może i bez okazji.
Twój pomysł czy pragnienie - moja realizacja. Wystarczy tylko, że się do mnie odezwiesz i ustalimy szczegóły. Zachęcam.
https://annaro.pl/content/4-o-mnie
Litery, pismo, druk. Wzór gazetowy jako ciekawy motyw ozdobny
Litery, pismo ręczne i drukowane fascynowało mnie od bardzo dawna, właściwie prawie całe życie. Jako dziecko wymyślałam ozdobne inicjały swoje i innych, stylizowane napisy. Uwielbiałam te pierwsze zabawy formą graficzną. Potem było już coraz bardziej profesjonalnie. W Liceum Plastycznym w ramach przedmiotu liternictwo ćwiczyłam kaligrafię, czyli sztukę pięknego pisania.
Poznawałam różne kroje pisma. Zaostrzonymi pod różnymi kątami patykami zanurzonymi w tuszu pisałam przeróżne litery i wypełniałam nimi całe strony. To samo przy użyciu różnej grubości stalówek i redisówek. W dużej mierze z powodu tych zainteresowań na studiach wybrałam specjalizację projektowanie graficzne.
A teraz kilka słów o samym piśmie.
Pismo to system umownych znaków. Dzięki niemu porozumiewamy się. Służy do przekazywania mowy i myśli na odległość i w czasie. Zanim powstało świadome pismo ludzie wyrażali swoje myśli za pomocą obrazków, np. rysunek człowieka oznaczał człowieka. Tak powstała piktografia. To jeszcze daleka droga do litery.
Współczesnymi piktogramami są znaki drogowe i oznaczenia przeciwpożarowe.
Kolejnym etapem stała się ideografia. Poszczególny znak, rysunek, oznaczał już nie jeden przedmiot, ale całe pojęcie. Znak kółka oznaczał w zależności od kontekstu słońce, bóstwo słońca i inne. Oko z łzą smutek, para nóg chodzenie.
Ideogramami posługuje się współczesne pismo chińskie.
Przed powstaniem obecnego pisma, czyli fonetycznego, gdzie znak oznacza dźwięk mowy, pismo nie było związane z konkretnym językiem, było bardziej uniwersalne.
Litery w różnym stopniu towarzyszą nam wszystkim przez całe życie. Te drobne, najczęściej czarne znaki pomagają w komunikacji. Dla mnie tworzą też pole dla wyobraźni, mogę z nich czerpać w nieskończoność.
https://annaro.pl/32-lampy-lampiony-swieczniki
Litery, pismo, druk to inspirujący element wzornictwa, ciekawy motyw ozdobny. Minimalizm drukowanych liter podkreśla często graficzną prostotę formy przedmiotu. Dlatego tak często litery wkradają się do moich prac. Widać je na koszach, pudełkach, paterach, torebkach, a nawet biżuterii. Komponuję je na wiele sposobów, w formie czarno - białej, w kolorze, jako wzór dominujący czy tylko mały wyrazisty dodatek do wyrobu barwionego. Wszędzie znajdą swoje miejsce.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/95-z-papieru.html
https://annaro.pl/9-torebki-kuferki
Liternictwo w różnej stylizacji, motyw gazetowy występuje często we współczesnym wzornictwie, jako motyw na ubraniach, butach, przedmiotach codziennego użytku jak kubki, długopisy, torby, a nawet jako element aranżacji wnętrz na meblach, na tapetach tekstowych.
Na zamówienie - doskonały sposób na wyjątkowość
Chciałbyś mieć coś wyjątkowego, jedynego, niepowtarzalnego? Kto by nie chciał. Nic prostszego. Skontaktuj się ze mną i opowiedz o swoim marzeniu lub pomyśle. Uzyskasz rzecz wykonaną na zamówienie, wedle Twoich upodobań, potrzeb i oczekiwań.
Właśnie tak zrobiła Dagmara. Kreatywna, pełna energii kobieta, która zapragnęła w swojej szafie, a raczej na swoim ramieniu plecionej torebki. Wyjątkowej torebki... idealnie pasującej do jej ulubionych butów.
Opowiedziała o swoim pomyśle i przesłała zdjęcia butów. W odpowiedzi zaprojektowałam dla niej wirową torebkę jedynkę annARo.
Podobnie było z plecionymi pudełkami na drobiazgi dla Kingi. Stworzone w odpowiednim wymiarze i kolorze świetnie znalazły swoje miejsce na regale w jej mieszkaniu.
https://annaro.pl/19-pudelka-i-pojemniki
Dla Doroty, zafascynowanej kosmosem, stworzyłam na zamówienie wielkie złote słońce, które powiesiła na ścianie swojej kuchni. Teraz patrzy na nie codziennie i nawet w pochmurne dni, których jest pełno, rozświetla ją wewnętrznie, dodaje radości i uśmiechu. A w pokoju jej córki zawisła na żyłkach u sufitu ruchoma kompozycja gwiezdna. Lśniący księżyc i gwiazdy lekko poruszają się przy zawirowaniach powietrza i migoczą. Wieczorem przed snem tworzą w dziecięcym pokoju magiczną bajkową atmosferę.
Wyroby annARo możesz dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Wybierz kolor, motyw dekoracyjny misy, patery, kosza, pojemnika. Stwórz swój własny projekt, a ja go zrealizuję na zamówienie. Torebkę dopasowaną do Twoich butów, pudełko w kolorach Twojego wnętrza, kolczyki dopasowane do włosów lub sukienki, paterę idealnie prezentującą się na Twoim stole. Możesz użyć personalizacji i umieścić na wyrobie swoje imię, inicjały, dedykację. Dzięki temu otrzymasz wyrób niepowtarzalny, dedykowany specjalnie dla Ciebie. Możesz sprawić komuś przyjemność i podarować coś stworzonego specjalnie dla tej osoby.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/100-prezent-wyrob-hand-made.htmll
Zachęcam do własnej kreatywności i odwagi. Dzięki temu wiele pragnień i pomysłów stanie się rzeczywistością. A to sprawi Ci radość i da poczucie wyjątkowości.
Z papieru? Jak papierowa rurka zamienia się w torebkę, tacę, kulę
Co można zrobić z papieru?
Prawie wszystko, bo to ogromnie wszechstronne tworzywo, stosowane od wieków i używane nadal do dziś. To tworzywo naturalne, co jest jego wielką wartością.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/106-papier-w-designie.html
Jedną z technik jest papierowa wiklina, czyli sztuka wyplatania z papierowych rurek.
Powstała najprawdopodobniej w Ameryce Południowej. Czerpie ze splotów używanych w plecionkarstwie z wikliny, ale daje wiele nowych możliwości wzorów, kolorów i wykończenia. Tak uważam i dlatego nieustannie eksperymentuję i wymyślam coś nowego.
Stosuję różne wykończenia i różne grubości rurek. W pierwszym etapie wykonuję z papieru właśnie takie rurki. Aby to zrobić skręcam długie paski. Stworzone rurki można barwić dowolnymi kolorami i metodami lub bezpośrednio z nich wyplatać, a potem malować. Wypleciony wyrób na koniec maluję kilkakrotnie ekologicznym lakierem akrylowym dla usztywnienia i zabezpieczenia przed uszkodzeniami i wilgocią. Staje się on wtedy trwały, sztywny, odporny i wytrzymały. A jednocześnie przyjemny w dotyku i ogromnie lekki.
Wartością jest powtórne użycie papieru w duchu kreatywnego upcyklingu, zgodnie z postawą proekologiczną, która jest mi bliska.
W zależności od użytego papieru tworzę wyroby jednokolorowe, wielokolorowe, z drukiem, z kolorowymi cętkami, wzorkami. Wyplatam z papieru mnóstwo przedmiotów. I kilkucentymetrowe miniatury, czyli kolczyki, bransoletki, przeróżne figurki. I wielkie kosze z uchwytami, przykrywkami lub bez nich oraz dekoracje wnętrz. A pomiędzy mają swoje miejsce funkcjonalne pudełka i pojemniki, ozdobne kule, ciekawe tace, patery, misy, kuferki na kosmetyki, osłonki na doniczki.
https://annaro.pl/blog/wpis/20_kolorowe-i-smaczne-pozegnanie-lata.html?page_type=post
https://annaro.pl/blog/wpis/23_jak-polaczyc-funkcjonalnosc-i-ciekawe-wzornictwo.html?page_type=post
Sporą część i zarazem jedną z ciekawszych zajmują torebki w różnych kolorach i wzorach - okrągłe, promieniste, wirowe, sakiewki, kuferki, tuby. Łączę w nich sploty z papieru ze splotami ze sznurka. Niektóre lśnią złotem, srebrem i miedzią. Wnętrza torebek wyścielone są ozdobnymi tkaninami.
Przy tworzeniu wyrobów służących do rozświetlania wnętrz - lampiony i lampy - używam splotów ażurowych. Przebijają przez nie promienie świetlne i tworzą piękne, niepowtarzalne wzory na powierzchni ściany, sufitu, stołu.
https://annaro.pl/32-lampy-lampiony-swieczniki
Papier daje nieograniczone możliwości, wszystko zależy od wyobraźni i zręczności twórcy.
Papier jako ciekawe tworzywo. Z papieru można zrobić prawie wszystko
Wydaje Ci się, że papier to tworzywo, które nie zasługuje na uwagę? Nic bardziej mylnego. Postaram się przekonać Cię, jaki to piękny, silny i wytrzymały materiał.
Papier łączy w sobie i lekkość i moc. I delikatność i trwałość. Jest tworzywem wyjątkowym i jednym z najstarszych.
Kto stworzył papier?
Jego twórcą był urzędnik na dworze cesarskim w Chinach Tsai Lun w 105 r. n.e. Wykorzystał włókna drzewa morwowego, miazgę bambusową, konopie, szmaty i stare sieci rybackie jako surowiec. Ubijał to wszystko z dodatkiem wody w kamiennym moździerzu. Taką papkę rozcieńczył, czerpał sitem, suszył na słońcu i wygładzał kamieniem. Ten wynalazek dał Lunie bogactwo i awans społeczny, ale i upadek. Wciągnięty w intrygi pałacowe, popadł w niełaskę, wziął kąpiel, ubrał się w najlepszą szatę i wypił truciznę.
A teraz kilka ciekawostek o papierze.
Już w VI w n.e. stosowano papier toaletowy. W 589 r. chiński urzędnik wydał zarządzenie, żeby w toaletach nie stosować papieru, na którym są umieszczone zapiski ksiąg konfucjanizmu. W czasach dynastii Tang używano papieru do wyrobu tapet, banknotów, kart do gry. W papierowe torebki pakowano herbatę dla zachowania jej aromatu. Podawano ją w papierowych kubkach z papierowymi serwetkami.
Pierwsza polska papiernia powstała w Prądniku Czerwonym pod Krakowem w 1491 r.
Papierowe talerze wprowadziły jako świeżą innowację restauracje i kafeterie w Berlinie w 1880r.
Papierem zastąpiono drewno do ołówków. Ołówki stawały się twarde przez zanurzenie w roztopionym wosku parafinowym. Wyglądały jak drewniane i dały się łatwo temperować.
W Nowym Jorku Peter Schuyler wynalazł konstrukcję lekkiego, ale mocnego wiadra z papieru. Wzmocnił go metalowymi paskami, a papier odpowiednio przygotował. Takie wiadra były bardzo użyteczne na pokładach statków.
Z papieru wyrabiano też beczki. Takie papierowe beczki wkładano do beczek drewnianych. Wewnątrz i na zewnątrz malowano je odpornym lakierem. To ważny wynalazek, bo dzięki niemu nie wysypywały się towary sypkie jak mąka, także smalec i nafta.
W Stanach Zjednoczonych powstało wiele interesujących wynalazków papierowych. W 1864 r. powstał patent na papierowe kolorowe kołnierzyki do koszuli. W 1866 r. patent na papierowe rękawy zakładane pod spód rękawów wierzchnich. W New Jersey firma papiernicza wykonywała kapy i poszewki na poduszki z papieru.
I w reszcie z papieru tworzono też gorsety. Przez odpowiednie przygotowanie nadawano im twardość i sztywność, ale i pewną niezbędną elastyczność.
https://annaro.com.pl/blog-annaro/97-litery-pismo-druk.html
Papier nadal towarzyszy nam w codziennym życiu. Jego różne odmiany znajdziemy w każdym domu, biurze, sklepie. Ma wiele zastosowań. Jednym z nich jest papierowa wiklina.