Kto pamięta modne kiedyś bransoletki przyjaźni? To prosty przykład zastosowania splotów makramych. Węzły od dawna wykorzystuje się je do tworzenia biżuterii plecionej z muliny. Ale nie tylko. Tą techniką ręcznie wyplata się naszyjniki, wiszące kwietniki, ozdoby na ścianę, torebki, plecaki, paski.
Ja łączę w swoich pracach elementy wyplatane z papieru z elementami plecionymi z ozdobnego sznurka. Tworzę makramowe paski i zapięcia do torebek annARo.
https://annaro.pl/torebki-okragle-promieniste/34-torebka-promienista-pomaranczowa-annaro.html
https://annaro.com.pl/galeria.html
Kiedy powstały węzły makramowe?
Sztuka wiązania sznurków bez użycia igły, szydełka czy drutu znano już w starożytności w Asyrii i Babilonii. Ozdobne węzły wykorzystywano do wykańczania ręcznie tkanych tkanin - ręczników, szali. Potem przedostała się do Europy, do Hiszpanii, Włoch. W średniowieczu zdobiono nią królewskie szaty. W następnych wiekach powstawały ozdobne makramowe pokrycia na łóżka i fotele. Makrama na nowo cieszyła się dużą popularnością w latach 70-tych XX wieku. Zdobiła ściany wielu peerelowskich mieszkań.
Sztuka makramy trwała i rozprzestrzeniała się po świecie dzięki żeglarzom. Węzły miały pożyteczne zastosowanie, ale i bardziej fantazyjne. Pozwalały przetrwać długie rejsy. Żeglarze nazywali makramę McNamara’s Lace czyli koronką McNamary.
To bardzo piękna, ciekawa i niezmiernie pracochłonna technika. Splecione dzieła powstają ze sznurka lnianego, konopnego, nici bawełnianych, jedwabnych, sizalowych. Tworzy je człowiek, swoimi rękami, z wykorzystaniem indywidualnych pomysłów i umiejętności.
Przy tworzeniu tych oryginalnych plecionych prac istotna jest dokładność, siła zacisku sznurka, węzły - ich wyrównanie i umiejętność łączenia. Trzy najbardziej podstawowe węzły makramowe to węzeł płaski, spiralny i żebrowy, choć jest ich wiele więcej.
Wyroby z użyciem splotów ze sznurka są coraz częściej doceniane, za ogromny wysiłek i cierpliwość, które wkładają w nie ich twórcy. Za precyzję, pomysłowość i ręczne wykonanie wszystkiego, od początku do końca.
Wystarczą chętne ręce i trochę sznurka lub muliny. Do tego Twoja fantazja, cierpliwość i opanowanie kilku prostych węzłów. Łącząc je umiejętnie, stworzysz samodzielnie wyjątkowe dekoracje lub biżuterię. Spróbuj. Sama praca, a także jej efekty przyniosą Ci wiele radości i satysfakcji.